Diecezjalne Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła Parafia Rzymskokatolicka p.w. Świętego Jakuba Apostoła

Franciszkańskie rekolekcje internetowe

 Od Środy Popielcowej (5 marca) ruszył kolejny cykl franciszkańskich rekolekcji internetowych. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne noszą tytuł „Twoje miłosierdzie”. Rozważania głoszą franciszkanie pracujący na Litwie; zostały one nagrane w Wilnie, Miednikach oraz Kłajpedzie. Większość z 48 filmów powstała w miejscach związanych ze św. s. Faustyną i bł. ks. Michałem Sopoćko – w dawnym klasztorze, w którym mieszkała s. Faustyna i gdzie Jezus objawił jej Koronkę do Miłosierdzia, w miejscu, gdzie namalowany został obraz Miłosierdzia, w Ostrej Bramie, w Sanktuarium Miłosierdzia, gdzie dziś znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego. Zobaczyć będzie można także inne ważne miejsca w Wilnie i poznać ich historię. Nie zabraknie oczywiście akcentów franciszkańskich; i to nie tylko dlatego, że Słowo głoszą franciszkanie. Ale to właśnie synowie św. Franciszka jako pierwsi przynieśli światło Ewangelii na Litwę. Pierwszym kościołem wzniesionym w Wilnie był franciszkański kościół przy ul. Trockiej, w którym do dziś (choć z przerwami spowodowanymi wojnami i burzami dziejowymi) posługują.

Rozważania głoszą:

  • o. Marek Dettlaff OFMConv, rektor kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ów najstarszy wileński kościół) i gwardian wileńskiego konwentu, który na Litwie pracuje od dwudziestu lat;
  • o. Jarosław Rekwardt OFMConv, proboszcz parafii franciszkańskiej w Miednikach i przełożony tamtejszej wspólnoty;
  • o. Piotr Stroceń OFMConv, duszpasterz z Kłajpedy;
  • br. Patefon OFMConv

Patronami medialnymi są: Prowincja św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych (z siedzibą w Gdańsku), Deon.pl, Religia.tv, Tygodnik Niedziela, portal Opoka oraz franciszkanie.pl.

Patronami medialnymi są: oficjalny portal Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych www.ofmconv.net, Lednica2000, Skrzynka Modlitwy, 3zdania, Wyrwani z Niewoli, Dom św. Maksymiliana w Gdańsku, Franciszkańskie Duszpasterstwo Powołaniowe oraz Franciszkańskie Centrum Kultury w Gdyni.

Facebook